3 tipy, ako čistiť a udržovať porcelán

Aby vám vydržal porcelán dlhé roky a mal stále krásny vzhľad, je potreba sa o neho správne starať. Pri nevhodnom zachádzaní totiž môže začať fľakatieť, praskať alebo strácať farbu. Ako teda na to? Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, s ktorými si váš porcelán udrží krásny vzhľad i desiatky rokov.

8595556443552_4

1. Skladovanie porcelánu  

Kvalitný porcelán by nemal ležať na kuchynskej linke alebo v otvorenej polici, kde by sa naň prášilo. Utkvieť na ňom totiž môže i prskajúci olej z panvičky. A to by mohlo byť pre váš riad kritické.

 

Ako teda správne skladovať porcelán? Ideálne v uzatvorenej skrini či polici bez vlhka a priameho slnka. Aby sa jednotlivé kúsky nepoškriabali, môžete ich prekladať ľahkou handričkou, papierovým obrúskom či novinovým papierom (ako to robili naše babičky). Papier zabráni potlčeniu a navyše odstráni vlhkosť.

 

2. Bežná údržba porcelánu 

Hrnčeky, taniere a všetok ďalší porcelán po použití ihneď opláchnite v studenej vode jemnou handričkou. Čím skôr to urobíte, tým lepšie. Jedlo a nápoje nestihnú na povrchu zaschnúť a umývanie vám pôjde raz dva. Pri čistení nepoužívajte v žiadnom prípade kefy, drôtenky ani iné nástroje s drsným povrchom. Za pár týždňov by vám  z krásneho obrázku zostala len nevzhľadná šmuha.

 

Porcelán po umytí nechajte ľahko odkvapkať a utrite do sucha. Než ho uložíte do skrinky, vždy sa uistite, že je každý kúsok suchý. K čisteniu odporúčame používať šetrné čistiace prostriedky a pri naozaj ľahkom znečistení umývať ideálne len čistou vodou.

 

3. Čistenie zašlého porcelánu 

Dostali ste starý porcelán po babičke, alebo ste našli krásne kúsky v starožitníctve? Než si nové úlovky vezmete do parády, pozorne si ich prehliadnite. Môžete totiž naraziť na starý ručne maľovaný porcelán. Na ten by sa nemalo používať nič drsného, a to ani agresívne čističe s drobnými čiastočkami (mohli by poškodiť nie len obrázok , ale aj okolitý povrch).

 DSCF2682 (Kopírovat)

Pokiaľ má luxusný porcelán zdobené okraje zlatou farbou, dajte si pozor tiež na príliš časté namáčanie a drhnutie.  Riad so zlatým zdobením má tendenciu rýchlo blednúť, preto sa odporúča čistiť len vlhkou handričkou.

 

A čo keď objavíte naozaj nevzhľadný fľak? Namočte porcelán na pár hodín do studenej vody s pár kvapkami jemného saponátu alebo octu. Pokiaľ ani rozmočenie a jemné drhnutie nepomôže, vyskúšajte bieliaci prostriedok - Savo alebo peroxid vodíku. Peroxid vodíku zakúpite v lekárni alebo vo vybraných drogériách.

 

  1. Pripravte si roztok z 3 častí vody, 1 časti peroxidu a pár kvapiek čpavku.
  2. Pri manipulácii myslite na to, že sa jedná o chemikálie, preto používajte rukavice, zásteru a ideálne i ochranné okuliare.
  3. Pred nanesením bielidla riad namočte do vody.
  4. Potom vezmite chumáč vaty, vatového tampónu alebo látky, namočte v roztoku a priložte na špinavé miesto.
  5. Takto nechajte riad chvíľu odpočívať, dokiaľ fľak celkom nezmizne.

 

Veľký otáznik tiež visí nad porcelánom a umývačkou riadu. pokiaľ ide o novší porcelán je najlepšie zistiť to priamo u výrobcu, či ho môžete dávať s pokojným svedomím do umývačky. Nie je totiž pravidlom, že všetko "nové" je už automaticky prispôsobené moderným umývačkám. U starších  kúskoch by sme to už vôbec neriskovali a použili radšej starú dobrú klasiku - handričku a čistú vodu.

 

A čo mikrovlnná trúba? V keramike i v porceláne môžete ohrievať jedlo s úplne kľudným svedomím. Pozor si akurát dajte u riadu so strieborným a zlatým okrajom (mohol by vzniknúť elektrický výboj).

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie